Ateny 2009

Polacy na Mistrzostwach Świata w Atenach 2009 roku

W lipcu 2009 roku, w stolicy Grecji Atenach odbyły się X Mistrzostwa Świata w Karate organizacji S.K.I.F. Były to drugie mistrzostwa, w których brali udział polscy zawodnicy. Z tego turnieju nasi zawodnicy wrócili z dobrymi humorami. Ewa Szewczyk w swojej konkurencji, kata indywidualne kobiet zdobyła srebrny medal.

Tomasz Gawroński i Mikołaj Kowalski odpadli po 2 i 3 rundzie w kumite. Walki były tak zacięte, że jeden z ich rywali skończył z ręką w gipsie. Adam Nowicki o mały włos mógł stanąć w finale kata mężczyzn. Niestety przegrał walkę o wejście do finału. Bartek Głuch, po swojej bardzo zdecydowanej akcji, doprowadził do sytuacji, w której jego przeciwnik nie mógł dalej kontynuować walki, przez co sam został zdyskwalifikowany.

Wielkie nadzieje wiązaliśmy ze startem Justyny Dziabaszewskiej, która przed mistrzostwami w Atenach, zdobyła srebrny medal w kumite, podczas międzynarodowego turnieju w Austrii. W jednej z akcji, przeprowadzonej przez Justynę, sędziowie nie zaliczyli jej czystej techniki. A chwilę później, jej rywalka w kumite okazała się jednak szybsza, zdobywając punkt na wagę zwycięstwa.

Wśród startujących zawodników byli w Atenach także Rafał Sperling, Szymon Skwierzyński, Andrzej Szymczak, Robert i Michał Nettmann.

Po powrocie do kraju, Polacy jako najmłodsza reprezentacja, będąca zaledwie 3 lata w organizacji S.K.I.F., może pochwalić się pierwszym zdobytym medalem.

Do turnieju w Atenach, polskich zawodników przygotowywał Piotr Kowalski.